X
Введіть слово для пошуку

Кадровий дефіцит негативно впливає на доступ до правосуддя, – Світлана Шелест

15.06.2021

На цьому наголосила член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест під час ІХ Міжнародного судово-правового форуму.

За її словами, для ВРП важливо, щоб кризова кадрова ситуація була врегульована якнайшвидше, оскільки у суспільстві надзвичайно високий попит на судовий захист та відновлення порушених прав.

У судах першої та апеляційної інстанцій спостерігається гострий кадровий дефіцит. Нестача суддів зумовлює значне навантаження суддів, які здійснюють правосуддя. За перший квартал 2021 року на розгляд 4 864 повноважних суддів місцевих та апеляційних судів надійшло 1 007 133 справи, розглянуто 892 407 справ. За 2020 рік на розгляд 4 991 повноважного судді місцевих та апеляційних судів надійшло 3 675 932 справи, розглянуто 3 510 209 справ.

Як наголосила Світлана Шелест, особливо критичною є ситуація в апеляційних судах. Зокрема, в Запорізькому апеляційному суді правосуддя здійснюють 16 суддів із 40, передбачених штатним розписом; у Харківському апеляційному суді – 16 суддів із 60;  у Закарпатському апеляційному суді – 12 суддів із 25; у Сумському апеляційному суді – 7 суддів із 25; у Першому апеляційному адміністративному суді – 9 суддів із 21. За такої нестачі суддів дотримання строків розгляду справ є просто нереальним.

Надмірне навантаження призводить до порушення строків розгляду справ. Більшість скарг, які надходять до Ради, за словами члена ВРП, стосуються недотримання суддями строків розгляду справ, виготовлення рішень та внесення їх до Єдиного державного реєстру судових рішень. ВРП, ухвалюючи рішення щодо дисциплінарної відповідальності суддів, зважає на те, що суддя з урахуванням кількості справ, які перебувають у його провадженні, навіть за найменших витрат робочого часу (одна година на кожну справу) об’єктивно не має можливості дотриматися строків розгляду справ.

Світлана Шелест розповіла присутнім, що після припинення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у листопаді 2019 року Вища рада правосуддя відповідно до наданих їй повноважень розглянула матеріали стосовно 467 кандидатів на посади суддів. Також Рада приймає рішення щодо відрядження суддів до інших судів. Проте за допомогою лише цього інструменту вирішити кадрову проблему нереально.

Член ВРП зазначила про законодавчі ініціативи, що передбачають тимчасову передачу Раді (до моменту відновлення роботи ВККСУ) повноважень, які дадуть змогу завершити кадрові процедури, розпочаті Комісією. «Якби ми мали такі повноваження, разом із Національною школою суддів України успішно завершили б розпочаті процедури добору, і в судах додалося б суддів», – зазначила Світлана Шелест.

На думку члена ВРП, активний відтік кадрів зумовлений, з-поміж іншого, безперервними реформами судоустрою. За п’ять місяців цього року у зв’язку з поданням заяв про відставку звільнилося 53 судді.

«Судді йдуть у відставку не тому, що бояться вкотре проходити ще одну нову перевірку, а тому що не мають змоги якісно і ефективно здійснювати правосуддя через постійні перевірки і оцінювання, правила та умови яких змінюються. Постійна зміна підходів негативно відбивається на настроях суддів, які переважно сумлінно працюють в умовах надмірного навантаження. Венеційська комісія у 2015 році зазначала, що процедури кваліфікаційного оцінювання повинні мати разовий характер», – зауважила член ВРП.