X
Введіть слово для пошуку

Лариса Швецова: Медіація – перспективний спосіб вирішення конфліктів

27.08.2021

Активне впровадження медіації позитивно вплине на роботу судової системи. В Україні наявні всі умови для широкого застосування процедури позасудового вирішення спорів. Використання медіації дасть змогу зменшити навантаження суддів, скоротити фінансові витрати, більш конструктивно налаштувати сторони спору. Про це член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова сказала під час VI Міжнародного форуму «Медіація і право», який відбувся у Одесі.

Лариса Швецова зауважила, що наразі в судах не вистачає 30 відсотків суддів. Кадровий дефіцит призводить до суттєвого збільшення навантаження суддів, негативно впливає на оперативність та якість розгляду справ, а також на кількість невирішених спорів. Тож за нинішніх реалій, на переконання члена ВРП, медіація є найбільш позитивним та оперативним способом вирішення конфліктів. І пропагувати її мають не лише адвокати, а й судді. «Якщо суддя матиме можливість запропонувати сторонам скористатися процедурою медіації та врегулювати конфлікт у позасудовому порядку, це піде на користь усім», - вважає Лариса Швецова.

Адже традиційні методи розв'язання конфліктів та спорів не завжди дають можливість ефективно їх вирішити та задовольнити інтереси обох сторін. Медіація є хорошою альтернативою судовому розгляду, вона допомагає сторонам конфлікту за допомогою медіатора налагодити комунікацію та обрати той варіант рішення, який задовольнить інтереси і потреби обох учасників спору. Така процедура дає можливість знизити рівень напруги, усвідомити наслідки рішення, а також надає сторонам відчуття справедливості.

Член ВРП розповіла, що Українська академія медіації та Національна школа суддів України спільно розробили тематичний тренінг щодо всіх аспектів медіації та провели навчання для суддів.

В Україні досі триває процес законодавчого унормування медіації. Внесений Урядом проєкт Закону України «Про медіацію» ухвалений тільки у першому читанні. 25 червня 2021 року Комітет Верховної Ради України з питань правової політики рекомендував Парламенту прийняти законопроєкт у другому читанні у редакції Комітету.

У рамках Ради Європи основні документи щодо медіації прийнято у формі Рекомендацій Комітету Міністрів державам-членам та Керівних принципів щодо виконання цих рекомендацій.

В центрі уваги спікерів форуму були питання розвитку медіації в Україні, зокрема її застосування для врегулювання корпоративних спорів та в медичній сфері, питання доступу до медіації в системі надання безоплатної правової допомоги та під час здійснення адвокатської діяльності.

У форумі взяли участь члени ВРП Оксана Блажівська, Інна Плахтій, провідні європейські фахівці у сфері медіації, серед яких експерти Ради Європи, судді, медіатори, адвокати, нотаріуси, вчені, представники органів влади, системи безоплатної правової допомоги тощо.

VI міжнародний форум «Медіація і право» організований Проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в кращому забезпеченню доступу до правосуддя» спільно з Українською академією медіації та Проєктом ЄС "Право-Justice".