X
Введіть слово для пошуку

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала свідчення злочинів щодо громадян нашої держави з боку росії

19.04.2022

До Вищої ради правосуддя надійшла інформаційна довідка Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) щодо ситуації з правами людини в Україні за 24 лютого – 26 березня 2022 року, у якій задокументовано низку порушень, що свідчать про тяжкі наслідки збройного нападу російської федерації для наших громадян.  

Довідка щодо ситуації з правами людини в Україні є додатком до тридцять третьої Доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних у період з 1 серпня 2021 року до 31 січня 2022 року.

У документі наголошено на серйозних порушеннях прав людини та висловлено занепокоєння щодо порушень міжнародного гуманітарного права, які засвідчені з моменту початку збройного нападу російської федерації 24 лютого 2022 року.

Зокрема, ММПЛУ констатує про жертви серед громадян, пошкодження та знищення цивільних об’єктів, затримання та можливі насильницькі зникнення, напади на журналістів і правозахисників, а також вплив на групи, які перебувають у вразливому положенні.

ММПЛУ зазначає, що станом на 26 березня 2022 року бойові дії на території України призвели до щонайменше 2909 випадків загибелі або поранення цивільних осіб, зокрема, 1119 загиблих, і пошкодження або руйнування сотень житлових будинків, лікарень, шкіл, дитячих садків та інших цивільних об’єктів. Фактична кількість жертв набагато вища.

Масштабні бойові дії спричинили масове переміщення цивільного населення. За даними УВКБ ООН станом на 26 березня 2022 року понад 3,8 мільйона людей залишили країну і близько 6,5 мільйона стали внутрішньо переміщеними особами. Через поточні бойові дії та масштабні переміщення багато правозахисників та правозахисниць не могли здійснювати правозахисну роботу, що негативно позначилося на вразливих групах населення, яким вони допомагають.

Як вказано у документі, зростає стурбованість щодо можливих каральних заходів і помсти правозахисникам та правозахисницям у районах, окупованих російськими військами.

Існують переконливі ознаки того, що під час конфлікту мали місце серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та грубі порушення міжнародного права прав людини, поводження з військовополоненими.

Міжнародне гуманітарне право вимагає від учасників конфлікту завжди розрізняти цивільних осіб і комбатантів, цивільні та військові об’єкти, а також спрямовувати свої операції лише проти військових цілей та вживати всіх можливих запобіжних заходів під час вибору засобів і методів атак, щоби уникнути або щонайменше звести до мінімуму випадкову загибель цивільного населення та пошкодження цивільних об’єктів.

Водночас, ММПЛУ констатує про кричуще порущення таких норм, зокрема, ведення рф бойових дій із застосуванням зброї з широкою зоною ураження у населених районах. Більшість випадків загибелі або поранення цивільних осіб і пошкодження цивільних об’єктів, зафіксованих ММПЛУ, були спричинені застосуванням саме такої зброї.  

Некеровані боєприпаси широко використовувалися збройними силами російської федерації під час обстрілів Чернігова, Гостомеля, Ірпеня, Харкова, Києва, Лисичанська, Маріуполя, Сєвєродонецька, Сум, Волновахи, Житомира тощо.

ММПЛУ отримала достовірні твердження про те, що збройні сили рф використовували касетні боєприпаси у населених районах щонайменше 16 разів станом на звітний період, що призвело до загибелі або поранення цивільних осіб і пошкодження цивільних об’єктів.

Також ММПЛУ знайшла підтвердження нападів на шість перинатальних центрів, пологових будинків і десять дитячих лікарень, унаслідок яких дві дитячі та одна перинатальна лікарня були повністю зруйновані.

У документі окремо наголошено про небезпеку некерованих процесів українських атомних електростанцій, на які здійснили напад збройні сили рф.  Зазначено, що станом на звітний період Державна інспекція ядерного регулювання України втратила зв’язок з Чорнобильською та Запорізькою атомними станціями. Радіологічний моніторинг за межами об’єктів і на об’єктах не проводився.

УВКПЛ зауважує, що міжнародне гуманітарне право передбачає спеціальний захист від нападів на атомні електростанції.

Довідково: В Україні мандат УВКПЛ ООН втілює Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні, яка публікує регулярні доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні.

Діяльність Місії ґрунтується на підтвердженій інформації, зібраній з низки джерел, зокрема, шляхом спілкування з жертвами та свідками порушень прав людини по всій країні.

ММПЛУ документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права; фіксує втрати серед цивільного населення, пов’язані з конфліктом; готує публічні доповіді про ситуацію з правами людини в Україні; здійснює адвокацію, націлену на захист прав людини, з державними та недержавними акторами; аналізує законопроекти та надає рекомендації Уряду щодо їх відповідності нормам міжнародного права у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права; надає технічну допомогу національним партнерам, в тому числі, громадянському суспільству.

Всі доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні доступні за посиланням: https://bit.ly/3KRMWYK