X
Введіть слово для пошуку

На координаційній нараді у Вищій раді правосуддя обговорено алгоритм впровадження змін до процесуального законодавства на період карантину

3 квітня 2020 року у Вищій раді правосуддя відбулася перша координаційна нарада з актуальних питань діяльності судової влади в період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Нагадаємо, що координаційні наради запроваджені у ВРП відповідно до рішення Ради від 26 березня 2020 року № 880/0/15-20 «Про доступ до правосуддя в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з метою оперативного напрацювання органами системи правосуддя пропозицій щодо здійснення ефективних заходів, спрямованих на забезпечення стабільної роботи судів, органів системи правосуддя в умовах карантину, встановленого в Україні з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Участь у нараді в онлайн-режимі взяли Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін.

Під час наради обговорено питання щодо стану фінансування системи правосуддя, алгоритм впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№ 540-IX), необхідність підготовки роз’яснень щодо впровадження змін до процесуальних кодексів тощо.

Нагадаємо, що напередодні Вища рада правосуддя, Рада суддів України звернулися до керівництва держави із проханням утриматись від прийняття рішень щодо обмеження суддівської винагороди. 30 березня 2020 року Вища рада правосуддя на позачерговому засіданні затвердила консультативний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (№ 3279). ВРП звернулася до Верховної Ради України із пропозицією утриматись від прийняття положень, які порушуватимуть конституційні гарантії незалежності суддів, та зазначила про необхідність залучення органів суддівського врядування до розроблення запропонованих змін до Державного бюджету України. Відповідне рішення 2 квітня 2020 року оприлюднила і Рада суддів України.

Крім того, на нараді вкотре наголошено на необхідності вирішення проблеми дефіциту державного бюджету на оплату праці працівників апаратів судів та на поточні видатки.

Напередодні Вища рада правосуддя ухвалила публічне звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо критичної ситуації із фінансовим забезпеченням судів, інших органів та установ системи правосуддя. Відповідне звернення надіслане Уряду і Державною судовою адміністрацією України.

Голова ДСА України під час координаційної наради наголосив, що у 2020 році бюджетні призначення на оплату праці працівників апаратів судів порівняно із касовими видатками 2019 року зменшено на 89 %. Загальна сума дефіциту фонду оплати праці у 2020 році становить 4.8 млрд гривень. Бюджетні призначення на поточні видатки становлять 444,7 млн грн, що на 61,4 % менше порівняно із 2019 роком.

Нагадаємо, що за рахунок коштів на поточні видатки здійснюється оплата послуг за надсилання судових повісток, поштових відправлень, закупівля паперу, утримання приміщень, оргтехніки, інформаційних систем, виплачується винагорода присяжним тощо.  Тому закупити засоби захисту та дезінфекції на період карантину неможливо.

Загалом дефіцит бюджету на 2020 рік за основними напрямами мінімального використання коштів (оплата праці працівників апаратів судів, нарахування на оплату праці, поточні видатки на здійснення судочинства, експлуатацію діючих інформаційних систем та створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) становить на сьогодні 5 472,1 млн гривень.

Критична ситуація із фінансуванням судів призвела до виникнення соціальної напруги серед працівників апаратів судів та дефіциту засобів дезінфенкції в умовах карантину.

Під час наради було наголошено, що у зв’язку з пандемією коронавірусу суди, робота яких не може бути припинена, гостро потребують додаткового фінансування як на оплату праці працівників апаратів, так і на поточні витрати.

Під час наради обговорено також алгоритм впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№ 540-IX), оприлюдненого 2 квітня 2020 року.

Законом, зокрема, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Кодексу законів про працю України тощо.

Основними змінами, що стосуються правосуддя, вирішено питання про продовження процесуальних строків на час карантину, надано судам право під час карантину приймати рішення про обмеження доступу в судове засідання осіб, які не є учасниками судового процесу. Визначено, що під час карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюватиметься шляхом накладення електронного підпису, якщо особа не має такого підпису – у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.

Як наголосив під час наради Голова Державної судової адміністрації З. Холоднюк, відповідно до прийнятих на цьому тижні Верховною Радою України змін в процесуальні кодекси та рішення Вищої ради правосуддя від 26.03.2020 Державна судова адміністрація України проводить роботи з налагодження та запуску нової системи відеоконференцзв’язку, яка буде відповідати вимогам законодавства (авторизація учасників із застосуванням електронно-цифрового підпису) та забезпечить участь у судових засіданнях поза межами судів із використанням власних технічних засобів. Вже з наступного тижня буде розпочато процес навчання працівників апаратів судів, що відповідатимуть за організацію відеоконференцзв’язку. Планується, що з початку травня 2020 року система запрацює в промисловому режимі, і судді всіх судів зможуть призначати проведення судових засідань в господарському, адміністративному та цивільному процесі в режимі відеоконференцзв’язку. Нова система, спеціально розроблена на замовлення ДСА України, забезпечить не тільки зв’язок та авторизацію осіб-учасників судового засідання, а й автоматизує процес обробки клопотань сторін процесу щодо проведення засідань в режимі відеоконференцзв’язку, відеозапис таких засідань та ведення протоколу, як того вимагає процесуальне законодавство. Крім того, ця ж система забезпечить вже в квітні можливість відеоприйому громадян посадовими особами ДСА України, її територіальних управлінь та судів.

Управління інформації

та забезпечення комунікаційної діяльності