X
Введіть слово для пошуку

Олексій Маловацький: Потрібно визначити чіткі підстави для відкладення розгляду судових справ в умовах карантину

12.08.2020

Необхідно виробити уніфіковані підходи до особливостей розгляду судових справ в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом COVID-19. На цьому наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час круглого столу «Особливості функціонування судів в умовах карантину: рівні права для всіх учасників процесу», який відбувся 12 серпня 2020 року у Вищій раді правосуддя в режимі відеоконференцзв’язку.

На переконання Олексія Маловацького, важливо віднайти баланс між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян під час пандемії. За його словами, потреба розгляду справи в розумний строк має корелюватися з принципом безпеки людини та з дотриманням права громадян на участь у судовому засіданні. Наразі суди отримують клопотання про відкладення розгляду справи через неможливість учасників прибути у судове засідання у зв’язку з обмежувальними заходами, зумовленими карантином. Має бути єдиний підхід до того, як повинен діяти суд у таких випадках.

«Бажано виробити уніфіковані підходи до того, на які обставини суду слід зважати в умовах карантину, щоб процес був передбачуваним. Якщо судді і професійна спільнота вважають, що існує необхідність внесення змін до процесуального законодавства і встановлення додаткових підстав для відкладення розгляду справ, давайте ініціювати такі зміни», – сказав Олексій Маловацький.

Заступник Голови ВРП закликав усіх учасників судового процесу надавати Вищій раді правосуддя свої пропозиції для вироблення узагальненого підходу та унормування підстав для відкладення судових справ у випадку, коли сторони не можуть бути представлені у суді. «Якщо потрібно – просити народних депутатів ініціювати внесення відповідних змін до процесуальних кодексів. Або врегулювати це питання шляхом узагальнення судової практики Верховним Судом. Це дало б можливість застосовувати однакові підходи в однакових випадках, встановлювало б певний прецедент, який унормував би ситуацію і зняв би напруженість і непорозуміння. Звісно, можна застосовувати право у кожному окремому випадку, однак множинність, повторюваність випадків дає можливість сформувати однакові принципи і підходи. У цьому полягає основна мета застосування і розвитку права», – зауважив Олексій Маловацький.

На його думку, запровадження єдиних підходів не лише сприятиме подальшому розвитку правозастосування в умовах карантину, а й унеможливить притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності через порушення строків розгляду справ під час пандемії.

Нагадаємо, ВРП надала судам рекомендації щодо забезпечення стабільної роботи в умовах карантину.

29 липня 2020 року Вища рада правосуддя разом із Консультативною місією Європейського Союзу в Україні провели круглий стіл «Особливості роботи суду в період пандемії: організаційні заходи та питання санітарно-епідеміологічної безпеки». Його учасники обговорили поточний стан діяльності судів у період пандемії та домовилися про співпрацю із вдосконалення рекомендацій судовим установам з цього приводу з урахуванням зауважень усіх зацікавлених сторін.