X
Введіть слово для пошуку

Перегляд процедур суддівської кар’єри потребує зваженого підходу, – Григорій Усик

08.11.2023

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик, його заступник Дмитро Лук’янов, члени Ради Олександр Сасевич, Інна Плахтій, Роман Маселко та Микола Мороз, Тетяна Бондаренко, Юлія Бокова взяли участь у засіданні круглого столу на тему «Майбутнє судової системи: обговорення проєкту змін до процедур суддівської кар’єри».

Учасники заходу, з-поміж яких судді, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, науковці, міжнародні експерти, представники Асоціації правників України, Проєкту ЄС «Право-Justice» та Програми USAID «Справедливість для всіх», обговорювали новели, запропоновані законопроєктами № 10140, № 10140-1 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри». Ініціатори законопроєктів вважають, що необхідно переглянути існуючі процедури суддівської кар’єри з метою приведення їх у відповідність до сучасних потреб.

Григорій Усик зазначив про актуальність обговорення у професійному середовищі напрямів розвитку судової системи, зокрема зміни процедур добору суддів, нових підходів до оцінювання суддів, завдань та викликів, які постануть перед ВРП, ВККСУ, Громадською радою доброчесності.

Наголосив, що вирішення питання вдосконалення процедур проходження суддівської кар’єри – це сучасна вимога суспільства, пов’язана із формуванням нового високопрофесійного суддівського корпусу. На переконання Григорія Усика, першочерговою метою змін мають бути перш за все оптимізація процедур, забезпечення їх прозорості, зрозумілості як для кандидатів на посади, так і для громадськості.

Очільник ВРП акцентував на потребі вироблення після консультацій із Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України і Громадською радою доброчесності єдиних критеріїв оцінювання доброчесності та професійної етики суддів: «У цих питаннях ми маємо виробити спільне бачення та спільну стратегію, щоб суспільство розуміло, що ми працюємо в одному напрямку і у нас єдина мета – формування доброчесного високопрофесійного корпусу суддів».

На його думку, перевірку на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики Громадська рада доброчесності має проводити не на етапі визначення кваліфікаційною комісією переможців конкурсу, як це запропоновано, а на стадії затвердження рейтингу кандидатів чи зарахування їх до кадрового резерву. Така процедура буде більш чіткою і прозорою.

Говорячи про аспекти добору, Григорій Усик назвав дискусійними норми законопроєкту, якими пропонується запровадити психофізіологічне опитування кандидата на посаду судді із застосуванням поліграфа. Голова ВРП звернув увагу на застереження щодо використання поліграфа, наведені у Спільному висновку Венеційської комісії та Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи.

Загалом, на думку Григорія Усика, в питаннях законодавчої регламентації перевірок суддів потрібно застосовувати європейські стандарти, зокрема принцип правової визначеності, який є елементом верховенства права. Європейський суд з прав людини наголошує, що норми права мають бути чіткими, зрозумілими та з передбачуваними наслідками.

Голова ВРП зазначив, що тематика дискусії не проста, однак потрібно набратись мужності і керуватися виключно правовими нормами, а не доцільністю чи іншими критеріями.

Фото: Проєкт ЄС «Право-Justice»