X
Введіть слово для пошуку

Під час робочої наради обговорили питання функціонування системи правосуддя

07.04.2022

За ініціативи Вищої ради правосуддя відбулася робоча зустріч за участю Голови Верховного Суду Всеволода Князєва, виконувача обов’язків Голови ВРП Віктора Грищука, членів Ради Оксани Блажівської, Інни Плахтій, Віталія Саліхова, керівника секретаріату ВРП Тетяни Пархацької та заступника Голови ДСА України Сергія Чорнуцького.

Йшлося про нагальні питання функціонування системи правосуддя. Зокрема про організацію процедури відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення).

Як ми повідомляли, після зміни законодавства рішення про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації та про дострокове закінчення відрядження судді приймає Голова Верховного Суду.

На думку членів ВРП, наразі ця процедура врегульована на законодавчому рівні абсолютно правильно. Питаннями переведення суддів має займатися державна установа, а не громадська самоврядна організація, якою є Рада суддів України. Працюють державні органи – Верховний суд і Державна судова адміністрація України. Саме їм законодавець правомірно передав окремі функції  ВРП у зв’язку з тим, що зараз вона працює в неповноважному складі. Правових підстав для передачі конституційних функцій ВРП органу суддівського самоврядування немає. Адже Рада суддів України виконує рішення з’їздів суддів і має інші повноваження.

Всеволод Князєв зазначив, що умови воєнного часу потребують ефективних рішень. Тому процедури можуть відрізнятися від тих, що діяли раніше. Наразі здійснюється збір та аналіз інформації про штатну, фактичну кількість суддів у місцевих та апеляційних судах, навантаження суддів. Актуалізується інформація щодо кількості вакансій у судах. Невдовзі Верховний суд оприлюднить оголошення з орієнтовним переліком судів, які потребують кадрів. Суддям буде запропонована можливість подати заяви про відрядження до цих судів. Рішення про тимчасове відрядження ухвалюватиметься з врахуванням пріоритетності.

За словами Голови ВС, переважно потрібно відряджати суддів із судів на тимчасово окупованих загарбниками територіях України у ті суди, у які за підсудністю передані справи, а також суддів, суди яких повністю знищені. Всеволод Князєв акцентував, що питання переведень стоїть дуже гостро, адже на суддів здійснюється тиск. «Судді мають відчувати, що держава про них турбується і їхньою долею переймаються», - сказав він.

В.о. Голови ВРП поінформував про плідну співпрацю з колегами із судів Республіки Польща, яку вдалося налагодити членам Ради. Ця співпраця охоплює як правові питання – участь у початку  розслідування Міжнародним кримінальним судом злочинів окупантів, так і гуманітарні питання – отримання від польських колег та передача суттєвої допомоги медичним закладам, військовим, Службі судової охорони, громадянам. Цей напрям координує Інна Плахтій.

Члени Ради окремо наголосили на потребі пришвидшення процедур, які дадуть змогу відновити повноважність ВРП. Адже наразі не виконується низка важливих конституційних функцій.

Також Віктор Грищук зазначив, що члени Ради працюють над змінами до Регламенту ВРП, профільного законодавства.

Під час наради також обговорювали потенційні можливості та способи виконання у перехідний період дисциплінарних функцій щодо суддів, які наразі призупинені. Члени ВРП звернули увагу на необхідність участі у розгляді на засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань правової політики питань, пов’язаних зі зміною правового регулювання повноважень ВРП.

Йшлося і про потребу здійснення Державною судовою адміністрацією збору інформації про обсяги шкоди, завданої загарбниками установам системи правосуддя.

Учасники наради висловили впевненість у перемозі української армії, яка дозволить відновити українське правосуддя на всій території суверенної держави.