X
Введіть слово для пошуку

Поняття «справедливий суд» охоплює не лише призначення справедливого покарання, якого прагне суспільство, а й дотримання справедливих процесуальних процедур

10.06.2024

Про це сказав Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик під час VІІ Київського полілогу «Українська антикорупційна правова платформа: забезпечення права на справедливий суд», який пройшов 7 червня 2024 року у Верховному Суді.

Григорій Усик звернув увагу, що Україна не одне десятиліття бореться з проявами корупції в усіх сферах життя, у тому числі, нажаль, у сфері правосуддя. Серед тисячі доброчесних і високопрофесійних суддів знаходяться одиниці, які допускають правопорушення, і це дуже негативно впливає не лише на авторитет окремого суду, а загалом на судову владу і на авторитет держави.

Григорій Усик зазначив, що Вищу кваліфікаційну комісію суддів України і Вищу раду правосуддя попереду чекає складна, насичена і відповідальна робота щодо забезпечення формування доброчесного і високопрофесійного суддівського корпусу.

«Станом на 1 червня 2024 року Вища рада правосуддя внесла Президенту 249 подань про призначення суддів. Президентом України видано укази про призначення 114 суддів. Маємо намір до осені повністю виконати покладене на нас зобов’язання щодо оперативного розгляду питань про призначення суддів», – сказав очільник ВРП.

Григорій Усик нагадав, що Кабінет міністрів України затвердив Матрицю реформ та порядок моніторингу виконання наданих Україні міжнародними партнерами рекомендацій та умов, що систематизує рекомендації міжнародних партнерів стосовно проведення реформ, у тому числі і у судовій системі.

Серед зобов’язань України для вступу до ЄС – створення у цьому році Вищого адміністративного суду України.

Водночас Голова ВРП зауважив, що ВККСУ наразі працює з величезним навантаженням через добір суддів до судів першої, апеляційної інстанцій, і одночасне проведення конкурсу до Вищого антикорупційного суду України і Вищого адміністративного суду України створить додаткові складності.

Також завданням, яке передбачено Матрицею реформ, є створення служби дисциплінарних інспекторів і передача цій службі Вищою радою правосуддя дисциплінарних справ щодо суддів.

«Наразі проводиться конкурс на зайняття посади керівника служби дисциплінарних інспекторів, його заступника і дисциплінарних інспекторів. За оптимістичними даними служба дисциплінарних інспекторів має бути створена у вересні 2024 року. На цю службу покладаються великі сподівання у забезпеченні прозорих дисциплінарних процедур щодо суддів» – сказав Григорій Усик.

* * *

VІІ Київський полілог «Українська антикорупційна правова платформа: забезпечення права на справедливий суд» проведено 7 червня 2024 року Верховним Судом спільно з Програмою підтримки ОБСЄ для України, Вищим антикорупційним судом, Інститутом держави і права імені В. М. Корецького НАН України та Вищою радою правосуддя.

Від ВРП участь у заході взяли члени Вищої ради правосуддя Оксана Кваша та Олексій Мельник, начальник правового управління секретаріату Вищої ради правосуддя Сергій Прилуцький.

Учасники заходу – судді, науковці, представники органів державної влади, міжнародні та національні експерти обговорили питання щодо судової практики як елементу антикорупційної правової політики, забезпечення права на справедливий розгляд справи (процесуальні аспекти), справедливого правосуддя у справах про корупцію як елементу забезпечення стійкості держави у війні.

Фото: Верховний Суд