Член Вищої ради правосуддя Оксана Кваша взяла участь у роботі круглого столу «Сприяння справедливому та ефективному здійсненню правосуддя у справах про воєнні злочини», який організовано Програмою USAID «Справедливість для всіх» і проведено 27 вересня 2024 року для суддів, прокурорів, слідчих та адвокатів.
Відкриваючи першу сесію «Посилення спроможності суддів, прокурорів, адвокатів у забезпеченні стандартів справедливого судового розгляду у справах про воєнні злочини», Оксана Кваша наголосила, що нагальною потребою є запровадження спеціалізації суддів з розгляду воєнних та військових кримінальних правопорушень. У контексті цього загалом потрібно підтримати законопроєкт № 10301 «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”», яким запропоновано в місцевих загальних і апеляційних судах запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Доповідачка вважає, що запровадження спеціалізації сприятиме уніфікації розгляду справ про воєнні злочини, а також дасть змогу сформувати єдину судову практику.
Під час вирішення цієї категорії справ часто виникає потреба в застосуванні норм міжнародного гуманітарного права. Тому Оксана Кваша звернула увагу на необхідність реформування вищої юридичної освіти, зокрема в частині об’єднання спеціальностей «Міжнародне право» та «Право» під егідою останньої.
Доповідачка також наголосила, що єдина інтерактивна електронна база судових рішень у справах про воєнні злочини, до створення якої безпосередньо залучена Вища рада правосуддя, стане допоміжною для суддів, адвокатів, прокурорів, задіяних у розгляді таких категорій справ.
Оксана Кваша нагадала, що у ХХ столітті Ліга Націй, а згодом – ООН, обговорювали питання щодо прийняття так званого Міжнародного кримінального кодексу, надалі – Кодексу міжнародних злочинів / Кодексу злочинів проти миру та безпеки людства. Доповідачка запропонувала обговорення ідеї ініціювання Україною як жертвою найжорстокішого злочину агресії ХХІ століття, що має значний досвід розслідування та їх протидії, створення під егідою ООН Кодексу міжнародних злочинів.