X
Введіть слово для пошуку

Проект Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади члена ВККСУ проходить фінальну стадію обговорень

Голова ВРП Андрій Овсієнко, члени ВРП Світлана Шелест та Олег Прудивус розповіли про ключові напрями в діяльності Вищої ради правосуддя в контексті змін до законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду правосуддя» на зустрічі за участю виконавців проектів та програм міжнародного співробітництва, яка пройшла 4 грудня 2019 року у м. Києві.

Обговорення відбулося з ініціативи та за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя».

Під час зустрічі Андрій Овсієнко повідомив, що Вищою радою правосуддя розроблено проект Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який наразі проходить фінальну стадію обговорень із Радою суддів України та Національною школою суддів України.

Голова ВРП наголосив, що формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є одним із пріоритетів діяльності Ради.

Світлана Шелест зазначила про те, що чергове реформування судової влади в Україні викликало чималі труднощі. Перед Вищою радою правосуддя постали надскладні питання, пов’язані з реалізацією положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» щодо унормуванням процедур діяльності Ради, формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України тощо.

Під час зустрічі член ВРП Світлана Шелест звернула увагу, що законодавець не врахував усі відображені у консультативному висновку Вищої ради правосуддя застереження до законопроекту. Отже, Вищою радою правосуддя було підготовлено проект Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади члена ВККСУ таким чином, наголосила Світлана Шелест, щоб забезпечити ефективний та справедливий добір складу Комісії з дотриманням принципів, закладених у Конституції України та міжнародно-правових актах. «Хочу акцентувати увагу на тому, що за законом саме Вища рада правосуддя проводить конкурс, призначає членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а отже, є відповідальною за формування високопрофесійного складу Комісії. Таким чином, при розробленні проекту Рада мала на меті унормувати прозору та справедливу процедуру з урахуванням європейських цінностей, відображених у європейських актах», – зауважила Світлана Шелест.

Окрему дискусію під час заходу викликало питання суб’єктного складу ВККСУ, статус якої відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено як орган суддівського врядування.

Світлана Шелест наголосила, що будь-якої вимоги щодо якісного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України законом не передбачено. Втім, закладаючи в положенні принцип рівності для всіх кандидатів – учасників конкурсу, Рада все ж вважає, що за однакової кількості балів пріоритет має бути у судді.

На думку Олега Прудивуса, з огляду на рекомендації європейських актів та з урахуванням виключних повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України більшість її складу мають становити саме судді.

Як зауважив Олег Прудивус, відбір на посади членів Комісії має відбуватися на підставі ретельної перевірки професійних знань, оцінки моральних та ділових якостей кандидатів, що дасть змогу сформувати максимально кваліфікований склад ВККСУ та забезпечить баланс як високого рівня членів Комісії, яка відповідає за добір професійного корпусу суддів, так і кандидатів на посади суддів.

 Ухвалюючи остаточну редакцію документа, Вища рада правосуддя візьме до уваги думку Ради суддів України, Національної школи суддів України.

Учасники зустрічі також обмінялися думками щодо проблемних питань імплементації інших новел судової реформи.

Олег Прудивус, зокрема, висловив занепокоєння щодо скорочення строків розгляду дисциплінарних проваджень стосовно суддів, звуження прав судді під час розгляду дисциплінарної справи тощо.

Наступну зустріч виконавців проектів у галузі верховенства права заплановано на 5 лютого 2020 року.

Участь у зустрічі також узяли керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон, заступник керівника Програми Наталія Петрова, керівник програм розвитку демократії та врядування відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун, керівник Українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи в Україні Любомир Маркевич, ректор Національної школи суддів України, голова робочої групи з питань розвитку законодавства про організацію судової влади та здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи Микола Оніщук, проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна, заступник Голови Вищого антикорупційного суду Євген Крук, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, керівник проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» Ілля Черногоренко, представник Посольства Королівства Нідерландів Людмила Біленко, представники Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС) в Україні, представники Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, радник Голови ДСА України з питань міжнародної співпраці Ірина Войтюк, начальник відділу міжнародного співробітництва секретаріату ВРП Владислав Гуртенко, виконавці проектів, судді, інші експерти.

 

Управління інформації
та забезпечення комунікаційної діяльності

 

Слідкуйте за нами в TelegramFacebookYoutube