X
Введіть слово для пошуку

Сергій Чорнуцький: Державна судова адміністрація підтримує ініціативи, які розблоковують діяльність ВККСУ

Брак суддів збільшує навантаження, і через це кількість нерозглянутих справ зростає. Про це наголосив заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький під час першої зустрічі в межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Він акцентував увагу на тому, що Державна судова адміністрація України підтримує ініціативи, які розблоковують діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. «Оптимальним є законопроєкт № 3711, оскільки ним розширено коло суб’єктів делегування представників до конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ. Водночас, якщо все ж таки у проєкті закону № 3711 залишиться норма про участь міжнародних експертів у складі конкурсної комісії, то їхній голос має буди дорадчим, а не вирішальним», – зазначив він.

Сергій Чорнуцький також повідомив, що до кінця 2020 року для забезпечення роботи судів не вистачає понад 500 млн грн. «Зокрема, 95,4 млн грн не вистачає для виплати заробітної плати апарату судів. У проєкті бюджету на 2021 рік закладені практично ті ж цифри, що і на цей рік. Це означає, що в 2021 році ми будемо мати ті ж проблеми з фінансовим забезпеченням, що є на сьогодні. Якщо кількість суддів і працівників апаратів судів буде збільшуватися, то ми будемо мати ще більше проблем з фінансовим забезпеченням. Тому, фінансування судової влади має забезпечуватися парламентом належним чином», - зауважив заступник Голови ДСА України.

На думку Вищої ради правосуддя, реформування у сфері правосуддя має бути послідовним та виваженим, відповідати нормам Конституції України, міжнародним стандартам та принципам Ради Європи, а всім законодавчим змінам має передувати ґрунтовна та всеохоплююча дискусія в широких професійних колах.

Нагадаємо, що Європейська комісія «За демократію через право» (Венеційська комісія) у своєму останньому висновку вказала, що реформування судової системи має відбуватися з урахуванням аналізу попередніх реформ, бути послідовною та впорядкованою.

Відповідно до висновку «Роль асоціацій суддів у підтримці суддівської незалежності» Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) асоціації суддів мають бути активно залучені до процесів, пов’язаних із реформуванням системи правосуддя.

Саме для цього у Вищій раді правосуддя започаткували публічні фахові обговорення останніх законодавчих ініціатив стосовно реформування судової системи. Зокрема, впродовж серії дискусій планується обговорювати законопроєкти № 3711, № 3711-1, № 3711-2 та законопроєкт, підготовлений Міністерством юстиції України, щодо внесення змін до норм, які стосуються питань судоустрою і статусу суддів, у світлі висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) від 9 жовтня 2020 року щодо законопроєкту № 3711.

Мета – напрацювання спільної позиції щодо визначення оптимального шляху до якнайшвидшого подолання проблеми кадрового дефіциту в українських судах та ефективного забезпечення права громадян на доступ до правосуддя.

До участі у національній дискусії запрошуються судді, представники органів суддівського врядування та самоврядування, адвокати, науковці, члени провідних професійних громадських організацій і асоціацій, представники органів виконавчої та законодавчої влади, міжнародні та національні експерти.

Відеозапис дискусії від 23.11.2020