X
Введіть слово для пошуку

У ЄБРР допоможуть пришвидшити впровадження електронного суду в Україні

23.04.2021

Вища рада правосуддя співпрацюватиме із Європейським банком реконструкції та розвитку у впровадженні Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). Представники обох сторін обговорили тему цифрової трансформації у судах та напрями взаємодії.

Як зазначив виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, повноцінне функціонування електронного суду в Україні дасть можливість розглядати більшість справ онлайн, за винятком деяких кримінальних. За його словами, пандемія коронавірусу посилила актуальність питання доступності судів. Тож впровадження електронного суду відіграє вагому роль у забезпеченні доступу до фундаментальної державної послуги для громадян та бізнесу.

ЄБРР розпочав в Україні пілотний проєкт з надання допомоги у створенні онлайн-судів для розгляду позовів невеликої вартості. Як розповіла старша радниця ЄБРР Вероніка Брадеуцану, у рамках проєкту з трансформації судів планують звернути увагу на весь процес здійснення судочинства в Україні, а не тільки на його діджиталізацію. У впровадженні змін допомагатимуть українські й іноземні експерти та консультанти. Планується, що онлайн-суди фокусуватимуться на позовах малих та середніх підприємств вартістю до 10 тисяч євро. На думку В.Брадеуцану, застосування онлайн-судочинства для справ цієї категорії може стати «пілотним» досвідом для України. Потім його можна буде екстраполювати і на інші категорії справ.

Онлайн-суди передбачають, що процедура вирішення спорів проводиться дистанційно, починаючи від подання позову і закінчуючи винесенням рішення. Ці суди доступні безпосередньо учасникам судового процесу та їхнім представникам, а також доповнені послугами та інструментами для полегшення доступу до правосуддя та участі в судовому процесі.

Як повідомляє сайт Банку, спочатку ЄБРР розпочинає комплексну оцінку показників та стандартів діяльності судів на основі найкращих міжнародних, європейських та національних практик господарських судів. Розроблені стандарти та показники скерують та встановлять цільові показники ефективності для концепції онлайн-судів, яка буде розроблена у другому компоненті проєкту. Другий етап буде присвячений розробці концепції та плану розвитку онлайн-судів в Україні, висвітлюючи необхідні правові, технічні та бюджетні передумови їх створення. Концепція та дорожня карта, розроблені на другому етапі для України, зможуть бути відтворені в інших економіках, де ЄБРР інвестує.

У свою чергу, Олексій Маловацький засвідчив готовність до співпраці та пообіцяв надавати представникам ЄБРР усю необхідну інформацію та допомогу.

Як ми повідомляли, ВРП підтримує якнайшвидше впровадження електронного суду. На сьогодні саме повноцінний запуск електронного судочинства є пріоритетним завданням для судової влади України задля ефективного захисту прав, свобод людини та громадянина, забезпечення верховенства права. За словами Олексія Маловацького, для пришвидшення запровадження електронного судочинства в Україні всі суб’єкти прийняття рішень мають консолідувати зусилля та узгоджувати свої дії. Із цією метою Вища рада правосуддя розгляне питання щодо створення Координаційного центру, до роботи якого планується залучити представників ВРП, Державної судової адміністрації України, Парламенту, Міністерства цифрової трансформації України.

Наприкінці минулого року ВРП перейшла на електронний режим роботи. Відтепер повідомлення, заяви та скарги можна подавати до ВРП не лише в письмовій, а й в електронній формі через модуль «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» або надсилати на офіційну електронну адресу Ради.

ВРП спільно з Консультативною місією Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України розробила уніфіковані рекомендації для усіх судів України щодо безпечної роботи в умовах карантину, відповідне рішення ухвалено на засіданні Ради 1 квітня 2021 року.