X
Введіть слово для пошуку

Відбулася нарада керівників органів судової системи

20.04.2022

За ініціативи Вищої ради правосуддя відбулася чергова робоча нарада за участю Голови Верховного Суду Всеволода Князєва, Голови Ради суддів Богдана Моніча, виконувача обов’язків Голови ВРП Віктора Грищука, членів Ради Оксани Блажівської, Інни Плахтій, Віталія Саліхова, т.в.о. Голови Державної судової адміністрації України Олексія Сальнікова, Голови Служби судової охорони Валерія Бондаря.

Учасники наради обговорили деякі організаційні та фінансові питання функціонування системи правосуддя. Узгоджувалися можливі правові механізми вирішення існуючих проблем.

Зокрема йшлося про необхідність пришвидшення формування повноважного складу Вищої ради правосуддя задля продовження виконання конституційних функцій. Ця можливість напряму залежить від законодавчого врегулювання аспектів проведення з’їздів суб’єктів делегування членів ВРП та від відновлення роботи Етичної ради і проведення перевірки кандидатів. На думку учасників наради, наразі існують всі законні можливості та умови для продовження роботи ЕР. Члени ВРП під час обговорення цієї теми окремо наголосили на потребі унеможливити доступ сторонніх осіб до персональної інформації, яка може стати відомою під час співбесід з кандидатами. Під час воєнного стану особливої актуальності набуває гарантування безпеки кандидатам та членам органів суддівського врядування.

З огляду на зумовлене витратами на війну з окупантами скорочення фінансового забезпечення, обговорювалася можливість здійснення оптимізації використання ресурсів у середині судової системи. Учасники наради наголосили, що проведення оптимізації не повинно зашкодити кадровому потенціалу органів і установ системи правосуддя. Зокрема підкреслювали, що під час воєнного стану неприпустимо скорочувати судових охоронців, які наразі крім охорони судів залучені до чергування на блокпостах, патрулювання населених пунктів, охорони об’єктів інфраструктури.

Обговорювали також питання організації відряджень. Голова Верховного Суду Всеволод Князєв повідомив про надходження понад 200 заяв щодо відрядження суддів місцевих судів, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, територіальну підсудність яких було змінено розпорядженнями Голови ВС. За його словами, здебільшого судді просять відрядити їх до тих судів, де взагалі немає або недостатньо суддів. У випадках, коли декілька суддів претендують на одну посаду в певному суді, питання буде вирішуватися з огляду на стаж роботи на посаді судді та спеціалізацію кандидата на тимчасове переведення.

У ході зустрічі також акцентували на важливості допомоги захисникам України. Виконувач обов’язків Голови ВРП Віктор Грищук повідомив, що у березні 2022 року члени Ради та працівники секретаріату ВРП перерахували на потреби Збройних сил України близько 400 тисяч гривень, а також передали два автомобілі, які українські бійці зможуть використовувати у польових умовах. Крім того, члени ВРП беруть активну участь у організації допомоги внутрішньо переміщеним громадянам, у координації збору, доставки та розподілення гуманітарних вантажів, які надходять з-за кордону, зокрема від польських колег суддів.

В.о. Голови ВРП та інші учасники наради звернули увагу на необхідність удосконалення законів «Про Вищу раду правосуддя» та «Про судоустрій і статус суддів», низка норм яких не відповідає вимогам сьогодення. На думку учасників наради зміни до цих законів дозволять прискорити судову реформу в конституційно-правовому полі.