X
Введіть слово для пошуку

ВРП наполягає на перегляді Держбюджету з метою виділення додаткових коштів на потреби судів

13.04.2021

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький та член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час чергового засідання робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики, наголосили на необхідності термінового внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у частині розподілу видатків на забезпечення здійснення правосуддя та функціонування органів і установ системи правосуддя задля уникнення колапсу через недостатнє фінансове забезпечення системи правосуддя.

Наразі органи суддівського врядування вживають усіх можливих заходів для стабілізації фінансової ситуації шляхом перерозподілу наявних коштів. Олексій Маловацький зазначив, що питання про погодження перерозподілу бюджетних видатків у порядку, запропонованому Державною судовою адміністрацією України, буде внесено до порядку денного засідання ВРП 13 квітня 2021 року. Загальна сума коштів, запропонованих до перерозподілу, разом із нарахуваннями становить 173 мільйони 335 тисяч гривень.

Водночас, як наголосили члени ВРП, перерозподіл є вимушеним заходом, який  не вирішить проблему неналежного фінансування судової влади, адже загальний фонд коштів, передбачених на забезпечення здійснення правосуддя судами та функціонування органів і установ системи правосуддя,  залишається незмінним.

На сьогодні до ВРП надійшли звернення близько 30 % судів України про критичне недофінансування. Припинення здійснення правосуддя судами через відсутність коштів для матеріально-технічного забезпечення обмежить доступ до правосуддя тисячам громадян, унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності, призведе до безпідставного тримання осіб під вартою.

Олег Прудивус зазначив, що, крім нестачі коштів на оплату праці працівників апаратів судів, критичною є також ситуація з обсягом фінансування поточних видатків та погашення заборгованості судів за комунальні послуги. Загальна сума коштів, необхідних на покриття вказаних витрат, становить 730 мільйонів гривень, із них 114 мільйонів гривень необхідно для оплати комунальних платежів, 116 мільйонів гривень – для забезпечення поточних витрат.

Як наголосив член ВРП, нагальною проблемою також залишається фінансування об’єктів будівництва, зокрема на стадії завершення робіт, а також об’єктів, які перебувають у критичному стані і потребують термінової рекострукції. За попереднім підрахунком на це не вистачає 1 мільярда 11 мільйонів гривень.

Голова робочої групи Сергій Демченко наголосив на необхідності виконання Кабінетом Міністрів України пункту 9 «Прикінцеві положення» Закону України  «Про Державний бюджет України на 2021 рік», згідно з яким КМУ за підсумками виконання Державного бюджету України у І кварталі 2021 року, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету та оцінки обґрунтованості додаткової потреби у бюджетних коштах, має розглянути питання щодо збільшення видатків на забезпечення діяльності органів судової влади.

Першим кроком у цьому напрямі, за словами Сергія Демченка, стало розроблення законопроєкту № 5304 від 25 березня 2021 року, яким передбачено внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» щодо збільшення видатків на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами. Народний депутат повідомив, що планується розроблення ще одного законопроєкту спільно з Міністерством фінансів України, в якому будуть враховані пропозиції Уряду.

Під час наступного засідання робочої групи учасники планують розглянути обґрунтування обсягів фінансування за бюджетними запитами установ системи правосуддя до Міністерства фінансів України на 2022 рік, можливість залучення внутрішніх грошових резервів, використання економії коштів.

У засіданні робочої групи також узяли участь народні депутати України Сергій Демченко, Тарас Тарасенко, заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев, т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Людмила Гізатуліна, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Служби судової охорони Валерій Бондар, судді, експерти міжнародних проєктів.