X
Введіть слово для пошуку

ВРП повернула без розгляду клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя через недотримання прокуратурою вимог закону

03.08.2021

Вища рада правосуддя на засіданні 3 серпня 2021 року розглянула клопотання першого заступника Генерального прокурора Романа Говди про тимчасове відсторонення судді Донецького окружного адміністративного суду Череповського Євгена Володимировича від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, яке надійшло до ВРП 21 липня 2021 року.

Суддя Череповський Є.В. підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство) в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 190 Кримінального кодексу України.

Вперше із клопотанням про тимчасове відсторонення судді перший заступник Генерального прокуратура звернувся до ВРП 25 травня 2021 року, у зв’язку з чим 8 червня 2021 року ВРП вирішила тимчасово, до 19 липня 2021 року, відсторонити суддю Донецького окружного адміністративного суду Євгена Череповського від здійснення правосуддя в межах строку досудового розслідування.

В подальшому 15 липня 2021 року Рада розглянула клопотання про продовження строку тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Під час розгляду вказаного клопотання до ВРП надійшло інше клопотання на виконання доручення першого заступника Генерального прокурора про повернення його без розгляду через відсутність рішення про продовження строку досудового розслідування, яке ВРП ухвалила задовольнити.

Відповідно до частини шостої статті 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» повторне звернення Генерального прокурора або його заступника із клопотанням про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності або із клопотанням про продовження строку такого відсторонення стосовно судді в межах одного кримінального провадження не допускається, крім випадків скасування попереднього рішення Вищої ради правосуддя судом.  

Також, Регламентом ВРП визначено, що у разі прийняття Радою рішення по суті цього питання повторне звернення заступника Генерального прокурора із вказаним клопотанням в межах одного кримінального провадження не допускається крім випадків скасування попереднього рішення Ради судом.

У разі подання клопотання з порушенням зазначених вимог таке клопотання повертається без розгляду.

Вказані норми покликані запобігти багаторазовим зверненням з клопотанням про відсторонення судді від посади за наявності однакових підстав та фактичних обставин застосування такого заходу забезпечення в кримінальному провадженні.

Такий підхід законодавця спрямований на виключення ситуацій зловживання правом звернення із зазначеним клопотанням правоохоронними органами та забезпечення гарантій суддівської незалежності та недоторканності на стадії досудового розслідування.

Враховуючи, що клопотання прокуратури від 21 липня 2021 року містить аналогічні підстави тимчасового відсторонення судді Є.Череповського з підставами, викладеними у клопотанні від 25 травня 2021 року, а також наявність прямої заборони задоволення такого клопотання законом, та у зв’язку з тим, що попереднє рішення ВРП від 8 червня 2021 року не скасовано, Вища рада правосуддя вирішила клопотання про тимчасове відсторонення судді Донецького окружного адміністративного суду Євгена Череповського від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності повернути без розгляду першому заступнику Генерального прокурора Роману Говді.