X
Введіть слово для пошуку

ВРП звернулася до Президента України та Верховної Ради України щодо забезпечення доступу до правосуддя в умовах пандемії

Вища рада правосуддя на засіданні 26 березня 2020 року ухвалила публічне звернення до Президента України та Верховної Ради України щодо забезпечення доступу громадян до правосуддя в умовах карантину.

Як зазначено у вказаному зверненні, останнім часом до ВРП надходить багато звернень від судів України та громадських організацій (зокрема ГО «Асоціація суддів господарських судів» та ГО «Правова держава»), в яких порушуються питання, пов’язані з особливостями здійснення правосуддя в умовах пандемії коронавірусу COVID-19.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» на всій території України з 12 березня по 3 квітня 2020 року встановлено карантин. 16 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України внесені зміни до вказаної постанови, згідно з якими до 3 квітня 2020 року заборонено відвідування закладів освіти, проведення масових заходів, у яких беруть участь понад 10 осіб, окрім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади, та рекомендовано іншим державним органам забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості – також роботи в режимі реального часу через Інтернет. 25 квітня 2020 року Уряд запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України до 24 квітня 2020 року.

Статтею 50 Конституції України закріплено право кожного громадянина України на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди, – йдеться у зверненні ВРП. Однак, як зазначено у зверненні, здійснення правосуддя суддями у відкритих судових засіданнях з безпосередньою участю сторін процесу в умовах оголошення Кабінетом Міністрів України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, створює загрозу для життя та здоров’я суддів і учасників судових засідань. 

«Водночас згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою принципу верховенства права є право на звернення до суду, що передбачено статтею 55 Конституції України та розвинуто статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року як право на справедливий суд. Статтею 64 Конституції передбачено, що права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. У Конституції наголошується, що право на справедливий суд не може бути обмежене в умовах воєнного та надзвичайного стану», – йдеться у зверненні ВРП.

З огляду на викладене Вища правосуддя вважає, що право на справедливий суд не може бути обмежене, проте при встановленні справедливого балансу між правом особи на безпечне для життя і здоров’я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов’язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.

 ВРП звернулася до Президента України, Верховної Ради України із пропозицією внести зміни до процесуальних кодексів, які б забезпечили право осіб на доступ до правосуддя  в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, у частині проведення засідань органів судової влади в режимі реального часу через Інтернет та продовження/зупинення строків на оскарження судових рішень.

У зверненні до Державної судової адміністрації України та Служби судової охорони ВРП наголосила на необхідності невідкладної підготовки змін до Положення про тимчасовий порядок забезпечення охорони судів, органів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них, які передбачатимуть особливості пропуску осіб до суду з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року № 215, та подання цих змін на затвердження Вищій раді правосуддя.

 

Слідкуйте за нами в TelegramFacebookYoutube